FOTOĞRAFLARIN KORUNMASI VE SAKLANMASI

Basılmış fotoğrafların uzun yıllarca bozulmadan korunmaları amacı ile yapılması gerekenler.

Fotoğraf kağıdına baskı yapılmış fotoğraflar zamanla sararma, solma veya dış etkenlere bağlı olarak küflenme yırtılma çizilme gibi hasarlara maruz kalabilmektedir. Bu yazımızda fotoğraflarınızın zarar görmemesi için nasıl saklanması gerektiğini anlatacağız.

FotografTarama.com sitesi olarak yaklaşık 10 senelik fotoğraf, kitap, belge, resim gibi kağıda basılı tüm bilgi kaynakları ve görsellerin tarama hizmetini veriyoruz ve bugüne kadar uygun koşullarda saklanmamaları yüzünden, geri döndürülemeyecek şekilde zarar görmüş yüzlerce fotoğraf veya kitapla karşılaştık. Bu konuda yaptığımız araştırmalara, kendi gözlemlerimiz sonucunda gelişen bilgi birikimimizede ekleyerek bu sayfamızda sizlerle paylaşıyoruz.

Fotoğraflar güvenli bir ortamda saklanmadan önce nasıl paketlemelidir ? Fotoğraf kağıdına basılmış fotoğrafların öncelikle yırtılma, kırılma, aşınma gibi hasarlara maruz kalmamaları için düzgün bir şekilde istiflenmesi ve sert bir malzeme içerisinde saklanması gerekir. Bunu sağlamanın en iyi yolu uzun zaman çıkarmadan korumak istediğiniz fotoğraflarınızı, fotoğraf baskısı yapan stüdyoların vermiş olduğu eskimiş zarflardaki fotoğrafalarınızı çıkartarak aynı boyutlardaki fotoğrafları bir araya koyun ve A4 veya daha büyük boydaki resimleriniz için A3 kağıtlarla hediye paketi yapar gibi fotoğraflara değmeyecek şekilde bantlayarak paketleyin. Paket lastiği kullanmayın çünkü zamanla paketleme lastikleri fotoğrafları sıkıştırarak şekil bozukluğuna sebep olacaktır ayrıca paket lastikleri zamanla çürüyerek hem fotoğraflarınızın dağılmasına hemde çürüyen lastiğin fotoğraflarınıza yapışmasınada sebep olabilir.

Paketlenen Fotoğrafları Nasıl Muhafaza etmeli ? Paketlenen fotoğraflar etrafındaki veya üzerine konulacak malzemelerden etkilenmemesi için büyük plastik kutular veya ayakkabı kutuları içerisinde yatay olarak istiflenerek korunabilir. Kutuların kapakları kapalı olmalıdır ve mümkünse hava alabilmeleri için hava delikleri açılmalıdır. En azından her yaz başında kutularından çıkartılarak karanlık ve hava alan bir odada bir kaç gün havalandırılmalıdır.

Fotoğrafların Dış etkenlerden korunması

Fotoğraflar kırışma, kırılma, yıpranma gibi hasarların dışında nem ve ışık gibi etkenlerden de etkilenerek zarar görmektedirler. Öncelikli olarak baskı kalitelerini korumak istediğiniz fotoğraflarınızı evinizin hangi odasında saklamanız gerektiğine karar vermelisiniz buna karar verirken herşeyden önce banyo veya tuvalete komşu olan odalardın dışında bir oda seçmelisiniz çünkü banyo veya tuvalet duvarları nemi saklayarak yandaki odalara iletebilmektedir. Salon gibi geniş ve devamlı havalandırılan bir oda fotoğrafları saklamak için daha uygun olacaktır. Fotoğrafları saklamak için oda seçimini tamamladıktan sonra odanın neresinde saklanması gerektiğide önemli bir konudur. Dış cephe duvarlarına yaslanmış dolaplar ve çekmeceler dışardan veya camlardan gelebilecek nemi içeri alabilecekleri için mümkün olduğu kadar merdiven boşluğuna gelen duvarlardaki veya diğer odalara komşu olan dolap veya çekmeceler uygun olacaktır. Ayrıca üst kattan sızabilecek su veya nemden korumak içinde dolap üstleri gibi yerlerde muhafaza etmemeye özen göstermelisiniz. Nem ve küften korumak için bu önlemlere ilave olarak nem ve rutubet giderici tablet veya malzemeleri bu dolap veya çekmecelere yerleştirebilirsiniz.

Nem ve Rutubetin oluşturacağı küfün dışında ışıkta fotoğraflarda geri döndürülemeyecek sorunlara yol açabilmektedir. Işık altında bekleyen fotoğraflar genellikle solar, renklerini kaybeder ve fotoğraf kağıdı sararmaya başlar. Bu ektenlerden korunmak içinde fotoğraflarınızı güneş ışı veya diğer ışık kaynaklarına maruz kalmaktan koruyun. Çerçevelerde sakladığınız fotoğraflarınızı muhakkak tarayarak veya taratarak dijital ortama aktarın. Fotoğraf çoğaltma veya Fotoğraf baskı hizmetlerimizden yararlanarak elinizde fotoğraflarınızın yedeklerini bulundurabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı yukarıda bahsettiğimiz nem, küf, rutubet veya ışığın zararlarından korumak istiyorsanız fotoğraflarınızı dijital ortama aktarmak için sitemiz fotoğraftarama.com'un Fotoğraf Tarama hizmetinden faydalanabilirsiniz.