Tarama Hizmeti Verdiğimiz Fotoğraf Çözünürlükleri

Fotoğraf 4
Fotoğraf 4

Çözünürlük Nedir?

Dijital fotoğraf makinaları veya telefon ile çekilen fotoğraflarda çözünürlük fotoğrafı çeken makinanın algılayıcı sensor sayısını belirtmektedir.

Deklanşöre basıldığında makinadan içeriye giren görüntü makine içindeki fiziksel olarak yerleştirilmiş algılayıcılar üzerine düşer. Her bir algılayıcı üzerine düşen görüntüyü kaydeder ve bütün algılayıcılardan toplanan pikseller fotoğrafı oluşturur.

Özet olarak Dijital fotoğraf makinaları ile çekilen fotoğraflardaki çözünürlük fotoğraf makinasının içerisine yerleştirilmiş algılayıcıların sayısına eşittir. Yatay olarak yerleştirilmiş sensor sayısı fotoğrafta yatay çözünürlüğü dikey olarak yerleştirilmiş dikey çözünürlüğü verir.

Yatay ve Dikey çözünürlüğün çarpımı ile MegaPiksel değeri elde edilir.

Tarama Çözünürlüğü Nedir?

Tarama çözünürlüğü fotoğraf, diapozitif veya negatiflerin tarama esnasında inch başına düşen nokta sayısını ifade eder. Örnek olarak 600 DPI çözünürlükteki fotoğrafta 1 inch karşılığı olan 2,54cm içerisine 600 adet yatay 600 adet piksel düşmektedir. Bu sayı arttıkça gözlerimiz görüntüyü daha net görebilmektedir.

Fotoğraf Tarama Boyutları


Fotoğralarınızı standart olarak 300 DPI veya 600 DPI çözünürlüklerinde tarıyoruz. Diğer çözünürlükler için lütfen iletişime geçiniz.


Fotoğralarınızı hangi çözünürülükte taratmanız gerektiğine karar vermek için lütfen aşağıdaki bilgileri okuyunuz.

Fotoğraflarınızı tekrar baskı yapmak, telefonlarda, bilgisayar ekranlarında, dijital fotoğraf makinalarında, ipad veya diğer tablet bilgisayarlarda götüntülemek istiyorsanız 600 DPI çözünürlüğünü tercih edebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı web sayfalarında kullanmak, dergi veya kitap ya da tez çalışmalarında kullanmak amacı ile taratmak isterseniz 300 DPI çözünürlüğü tercih edebilirsiniz. 300 DPI çözünürlükte taranan dosya boyutları 600 DPI veya daha yüksek çözünürlükte taranan fotoğraflara oranla çok daha az yer kaplarlar.

Poster veya harita boyutları için en az 1200 DPI çözünürlükte tarama yapılmalıdır.