Fotoğraf Tarama
FOTOĞRAF TARAMA
ÇOĞALTMA
DIA TARAMA
KARTVİZİT TARAMA
NEGATIF TARAMA
0 216 573 12 63
Negatif film Tarama

Negatif Tarama

Fotoğrafçılık mesleği veya hobisi meraklılarının büyük emek ve çabalarla yıllardır sakladıkları Negatif fotoğrafları özel makinalarla tarayarak dijital fotoğraf arşivlerine ekleyerek ölümsüzleştirmelerine yardımcı oluyoruz.


Fotoğrafçılıkta Negatif Nedir ?

35 mm fotoğraf makinaları için plastik veya selüloz asetattan üretilen ışıga reaksiyon gösteren kimyasal bir madde ile kaplı rulo halinde sarılmış filmlerdir. Fotoğraf makinasına takıldıktan sonra her fotoğraf çekiminin ardından entegre motor ile veya manüel olarak film ileri sarılır ve her negatif film alanına bir fotoğraf gelecek şekilde fotoğraflar yan yana sıralanır. Film her ileri sarılıdığında fotoğraflı kısımları ışık geçirmeyen özel muhafazasına girerek banyo işlemine kadar orada korunur. Kimyasal maddelerle karanlık odalarda yapılan özel prosesler sonucunda geriye kalan kısım negatif film olarak adlandırılmaktadır. Negatif filmler bu halleriyle kullanılamazlar ya pozitife dönüştürülürler ya da üzerindeki fotoğraflar, fotoğraf kağıdına basılarak kullanılırlar.

Negatif filmlerdeki siyah beyaz fotoğraflarda renkler ters olarak olarak görünür yani koyu renkler açık, açık renkler ise koyu olarak görünür. Renklilerde de renkler ters görünür mesela kırmızı renkler camgöbeği rengi, mavi renkler ise sarı görünür.

Negatif fotoğraflar, marketler veya fotoğrafçılardan aldığımız rulo halindeki filmin üzerine fotoğraflar çekildikten sonra kimyasal maddelerle işlem görmüş halidir. Fotoğrafçılar, baskı için verilen rulo film basıldıktan sonra basılmış fotoğraflarla beraber zarf içerisinde negatifleride verir. Negatifler basılmış fotoğraflara ve dia'lara (pozitif) göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Zamanla zarf içerisinde saklanan filmlerde tozlanma ve çizilmeler oluşur. Kullandığımız cihazlar ve yazılımlarla bu tarz istenmeyen problemleri giderebilmekteyiz.

Negatifleri Nasıl Tarıyoruz?

Negatifleri teslim aldıktan sonra filmelere zarar vermeyen özel malzemelerle tozlar ve üzerine yapışmış kirlerden arındırdıktan sonra Negatif tarama amacı ile üretilmiş cihazlarda istenilen çözünürlükte taranmaktadır.

Negatiflerin taranması neden daha pahalı?

Negatifler basılmış fotoğraflara oranla boyut olarak daha küçük oldukları için yüksek çözünürlükte taranmaları gerekir ve yüksek çözünürlükten dolayı taranmaları basılı fotoğraflara oranla daha uzun zaman aldığı için tarama maliyetleride daha yüksek olmaktadır. Ayrıca toz ve çizik giderme işlemleride tarama sürelerini 4 - 5 kat arttırdığı için bu hizmet ayrı fiyatlandırılmaktadır.


Fotoğraf Tarama SSS

Sitemizdeki fotoğraf ve yazıların telif hakları konusunda bilgilendirme.

fotograftarama.com bir Sayısal Ofis hizmetidir
Copyright © 2007 - 2011 FotografTarama.com Tüm hakları saklıdır.